Akt obywatelskiej zgody i pojedania

In Russian
In English
In German
In Polish

Wnuczka oprawcy poprosiła o przebaczenie prawnuka, zamordowanego przez jej dziadka człowieka. Prawnuk wyciągnął rękę do pojednania i zaproponował, by „oczyścić, wyzerować” sytuację, wierząc, że ten gest będzie mógł zakończyć tę niekończącą się rosyjską wojnę domową.


W nocy z 19 na 20 listopada 2016 r. otrzymałem list od wnuczki ZYRIANOWA Nikolaja Iwanowicza – oprawcy Miejskiego Oddziału NKWD w Tomsku, który zamordował KARAGODINA Stefana Iwanowicza 21 stycznia 1938 r. w Tomsku, a także dodatkowo nie mniej niż 35 osób, w ten sam dzień.

W swoim liście, Julia (imię prawdziwe, za zgodą nadawczyni) podzieliła się ze mną informacją, że o tym kim w rzeczywistości był jej dziadek, dowiedziała się z przeczytanego niedawno artykułu. Lektura była dla niej ogromnym szokiem. Próbując otrząsnąć się z doznanego wstrząsu, rozpoczęła szczegółowo studiować materiały, zamieszczone na stronie DOCHODZENIA. Czytając jednak trzecią publikację dotycząca zagadnienia (wcześniej też i drugą), nie wytrzymała i napisała list.

Подробнее

Artykuł “Pani pradziadek to masowy morderca” (wersja rozszerzona)

In Russian 

Zachęcamy do lektury rozszerzonej wersji materiału Dymitra Wołczeka “Pani pradziadek to masowy morderca“, dotyczącego ostatnich wydarzeń związanych ze sprawą projektu KARAGODIN.ORG (oryginał opublikowano na stronie Radia Swoboda)

Agata Opyrchał, tłumaczka, urodziła się w Polsce i posiada polskie obywatelstwo, od lat mieszka w Anglii. Nie mówi po rosyjsku i nigdy nie była w Rosji. Informacje o swoim pradziadku zbiera drobnymi kawałeczkami, tłumacząc rosyjskie strony internetowe za pomocą Google – Translate.

W amerykańskich i brytyjskich gazetach Agata natrafia na artykuły o Denisie Karagodinie z Tomska, który od wielu lat prowadzi śledztwo dotyczące zabójstwa pradziadka w katowniach NKWD. Zwraca się do niego z prośbą o poradę i otrzymuje nieoczekiwaną odpowiedź: „Pani pradziadek to masowy morderca”.

Denis Karagodin opowiedział Radiu Swoboda, co myśli o historii Agaty Opyrchał i jak postępuje jego śledztwo.

Powyższa wersja, w porównaniu z oryginałem, uzupełniona została o zestaw fotografii oraz odnośników do konkretnych dokumentów. Choć ma ona charakter publicystyczny, w dalszym ciągu spełnia swoją rolę dochodzeniową i jest kontynuacją śledztwa związanego z postacią naczelnika Tomskiego Miejskiego Oddziału Zarządu NKWD Obwodu Nowosybirskiego na Kraj Zachodnio-Syberyjski ZSRR – Owczynnikowa Iwana Wasilewicza, odpowiedzialnego bezpośrednio za zamordowanie Karagodina Stefana Iwanowicza.

Подробнее

Wskażcie imiona oprawców. Jak w Rosji odradza się pamięć o przeszłości.

In English
In Russian
In German

Iwan Kurilla – o fenomenie Denisa Karagodina, prowadzącego śledztwo w sprawie śmierci pradziadka.

Stefan Karagodin, rozstrzelany przez NKWD, na początku 1938 r., oskarżony o szpiegostwo i sabotaż w ramach grupy „harbińczyków i deportowanych z Dalekiego Wschodu” oraz o „działalność na rzecz japońskiego wywiadu wojskowego”. Po niemal 80 latach jego prawnuk Denis, pojawił się w urzędzie FSB, dociekając szczegółów zabójstwa pradziadka i żądając wskazania winnych tej zbrodni.

Autor Iwan Kurilla – historyk, profesor Europejskiego Uniwersytetu w Petersburgu.


Kilka dni temu w rosyjskich mediach ukazała się historia Denisa Karagodina [Czytaj więcej w języku polskim], absolwenta tomskiego uniwersytetu, który prowadzi prywatne śledztwo w sprawie śmierci pradziadka w okresie Wielkiego Terroru, z początku 1938 r. Pradziadek, Stefan Karagodin, został rozstrzelany przez NKWD zaraz po tym, jak oskarżono go o szpiegostwo i sabotaż w ramach grupy “harbińczyków i deportowanych z Dalekiego Wschodu” oraz o “działalność na rzecz japońskiego wywiadu wojskowego”. Denis przyszedł do FSB i zażądał zbadania sprawy morderstwa swego pradziadka oraz identyfikacji sprawców tej zbrodni. W Rosji takie posunięcie wydaje się jednocześnie z jednej strony zupełnie naturalnym, z drugiej – niemożliwym.

Stefan Iwanowicz Karagodin

Stefan Iwanowicz Karagodin

Подробнее

Doszło do zabójstwa

In English
По-русски (полная версия)
По-русски (сокращённая версия)
W języku Polskim (krótka)
W języku Polskim (więcej)
Аuf Deutsch (kurzfassung)
Аuf Deutsch (vollversion)

Do dyżurki FSB przyszedł młody człowiek i zażądał wydania ciała swojego pradziadka, rozstrzelanego w 1938 r. Domagał się także wyjawienia nazwisk oprawców. Odmowna odpowiedź zmotywowała go do przeprowadzenia samodzielnego śledztwa na temat okoliczności morderstwa oraz zidentyfikowania wszystkich osób winnych, od Stalina do człowieka, który nacisnął spust.

„Rozstrzelanie nie było zbyt efektowne. O wiele bardziej efektownym była śmierć przez uduszenie lub łamanie czaszki łomem. W więzieniu funkcjonariusze rywalizowali, o to kto pierwszy zabije więźnia kopem w krocze. To nie przechodzi nawet przez gardło. Czytanie tego jest nie do zniesienia, wiele bym dał, żeby nie wiedzieć wszystkich tych rzeczy. Chcę poznać imiona wszystkich ludzi, biorących udział w kaźni, i ja je zdobędę”.

Przeczytajcie opowieść Denisa Karogodina, o prowadzonym przez niego śledztwie.


Prawnuk chłopa rozstrzelanego w 1938 r., domaga się od FSB wydania ciała pradziadka i wskazania nazwisk oprawców.

Подробнее

Rosjanin prowadzi dochodzenie w sprawie sowieckiej zbrodni na swoim pradziadku.

In English
По-русски (полная версия)
По-русски (сокращённая версия)
W języku Polskim (krótka)
W języku Polskim (więcej)
Аuf Deutsch (kurzfassung)
Аuf Deutsch (vollversion)

Zagadkę morderstwa pradziadka próbowano rozwikłać od pokoleń. Jeden człowiek spędził cztery lata próbując dowiedzieć się, co stało się z jego pradziadkiem, zamordowanym przez Stalina.

Stefan Iwanowicz Karagodin (w środku) został zamordowany w 1938 roku. Karagodin został uznany, przez aparat Józefa Stalina, za japońskiego szpiega.


Stefan Iwanowicz Karagodin (w środku) został zamordowany w 1938 roku. Karagodin został uznany, przez aparat Józefa Stalina, za japońskiego szpiega.

Denis Karagodin miał coś ważnego do powiedzenia, gdy w syberyjskim mieście Tomsk wszedł do regionalnego oddziału Federalnej Służby Bezpieczeństwa Rosji (FSB) – służby specjalnej, której poprzedniczką była KGB.

– „To było morderstwo” – powiedział majorowi na recepcji Karagodin, 33-letni projektant,.

Funkcjonariusz początkowo zmieszał się: – “Słucham?” – Karagodin relacjonuje swoje spotkanie z FSB.

Подробнее